Advertisement
Actual

114 noi agenți la poliție au fost încadrați la IPJ Constanța

114 agenți de poliție, absolvenţi ai Școlilor de Agenți de Poliţie „Vasile Lascăr” Câmpina și “Septimiu Mureșan” Cluj-Napoca, promoția ianuarie 2026, au fost încadrați la IPJ Constanța. Aceștia au depus deja jurământul de credință.

În funcție de mediile obținute și de specializarea urmată în școala de poliție, proaspeții absolvenți au fost repartizați pe funcțiile vacante disponibile, avându-se în vedere situația operativă înregistrată, precum și creșterea gradului de siguranță a cetățeanului.

Astfel, agenții de poliție urmează să-şi desfăşoare activitatea în structurile de ordine publică, rutieră, investigații criminale, transporturi, criminalistică, arest și cazier.

În perioada următoare, aceștia vor parcurge etapa de tutelă profesională, beneficiind de mentoratul colegilor cu experiență, pentru o integrare optimă în dinamica activităților specifice comunității constănțene.

”Conducerea I.P.J. Constanța le urează succes în misiunile ce vor urma și îi îndeamnă la o conduită ireproșabilă în exercitarea atribuțiilor de serviciu.”, au precizat reprezentații Biroului de presă al IPJ Constanța.

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Maria Ionescu

Am devenit jurnalist în urmă cu foarte mulţi ani, pe la începutul lui 1992. Era dificil, pentru că lumea era avidă de informaţii, iar adunarea acestora presupunea foarte multă muncă. Redacţia ziarului Telegraf a constituit lansarea mea în presă, iar viaţa mea personală a devenit extrem de simplă: lucram de dimineaţa până în cursul nopţii. După vreo 6 ani, timp în care am început să fac şi televiziune, la TV Neptun, am decis să plec la subredacţia de Constanţa a ziarului Naţional. Acela a fost momentul în care am lucrat în paralel în presa scrisă şi în cea audio, la mai multe posturi de radio, începând cu Europa FM şi terminând cu Mix FM. A venit apoi perioada în care mi-am dorit mai mult şi am continuat să fac şi televiziune, la Antena 1, iar apoi la B1TV. Însă presa scrisă a rămas, mereu, marea mea pasiune. Am ajuns redactor şef adjunct la Observator de Constanţa, unde am rămas mai bine de 10 ani. Apoi am stabilit că ajunge cu genul acesta de muncă în care îţi neglizeji familia, că este cazul să fac altceva. Şi am devenit PR! După 5 ani, mi-am reamintit că doar presa mă satisface din toate punctele de vedere! Motiv pentru care ... iată-mă!

Recent Posts

Unde sunt amplasate containerele Polaris pentru deșeuri voluminoase în perioada 19–24 ianuarie 2026

Constănțenii au la dispoziție, în perioada 19–24 ianuarie 2026, două containere speciale pentru colectarea deșeurilor… Read More

45 de minute ago

Cazinoul din Constanța relansează licitația publică pentru spațiul unei viitoare cafenele-bistro

Începând de astăzi și până pe 6 februarie, persoanele juridice interesate sunt invitate să își… Read More

49 de minute ago

Olguța Vasilescu: „Cred că ne vom retrage de la guvernare“. Nu exclude o alianță au AUR

Primarul Craiovei și șefa organizației PSD Dolj, Olguța Vasilescu, a declarat, astăzi, într-o intervenție telefonică… Read More

o oră ago

Un bărbat și o femeie din județul Constanța, reținuți pentru șantaj

Un bărbat și o femeie din județul Constanța au fost reținuți pentru șantaj. Urmare a… Read More

o oră ago

Comandamentul European al Armatei SUA, în vizită la Cotroceni. Vezi ce s-a discutat!

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat că l-a primit astăzi, la Palatul Cotroceni, pe generalul… Read More

2 ore ago

Crimă înfiorătoare în cartierul Poarta 6 din Constanța. Un tânăr și-a omorât mama

O crimă înfiorătoare a avut loc în cartierul Poarta 6 din municipiul Constanța. Potrivit primelor… Read More

2 ore ago