Conecteaza-te cu noi

Actual

Sute de angajați ai MAI, mobilizați în județul Constanța după avertizarea Cod Galben

Published

on

actiune politie iarna

Structurile Ministerului Afacerilor Interne din județul Constanța sunt mobilizate pentru gestionarea eficientă a efectelor vizate de avertizarea meteorologică de cod galben.

Precizăm faptul că, de la intrarea în vigoare a atenționării și până în această dimineață, nu au fost înregistrate probleme deosebite la nivelul județului Constanța.

Menționăm faptul că, până la acest moment, nu avem drumuri naționale sau județene cu restricții de circulație.

Pentru protejarea vieții și bunurilor cetățenilor, fluidizarea traficului și intervenția promptă în cazul apariției unor situații de risc, forțele MAI acționează în sistem integrat.

Aproximativ 200 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța sunt la datorie pentru menținerea ordinii publice și sprijinirea participanților la trafic, cooperând strâns cu administratorii drumurilor pentru viabilitatea arterelor rutiere.

În ceea ce privește capacitatea de răspuns la situații de urgență, 200 de pompieri militari din cadrul ISU Dobrogea sunt pregătiți să intervină în orice moment.

Dispozitivul de siguranță publică este consolidat de peste 70 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Constanța și al Grupării de Jandarmi Mobile Tomis Constanța, gata să acorde sprijin cetățenilor și autorităților locale.

De asemenea, peste 200 de polițiști de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă sunt planificați în misiuni de supraveghere și control a frontierei de stat și de cooperare în caz de necesitate.

Pentru siguranța dumneavoastră, recomandăm evitarea oricărei deplasări care nu este absolut urgentă, având în vedere riscurile asociate vizibilității reduse și temperaturilor scăzute.

Conducătorii auto care sunt nevoiți să pornească la drum trebuie să se informeze prealabil asupra stării drumurilor, să aibă autovehiculele echipate corespunzător pentru condiții de iarnă, să adapteze permanent viteza și să evite manevrele bruște.

Pietonilor le recomandăm purtarea elementelor reflectorizante și traversarea exclusiv pe la trecerile marcate, doar după o asigurare temeinică.

În cazul unei situații de urgență, apelați numărul unic 112 și urmăriți permanent informările oficiale emise de autorități.

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Am devenit jurnalist în urmă cu foarte mulţi ani, pe la începutul lui 1992. Era dificil, pentru că lumea era avidă de informaţii, iar adunarea acestora presupunea foarte multă muncă. Redacţia ziarului Telegraf a constituit lansarea mea în presă, iar viaţa mea personală a devenit extrem de simplă: lucram de dimineaţa până în cursul nopţii. După vreo 6 ani, timp în care am început să fac şi televiziune, la TV Neptun, am decis să plec la subredacţia de Constanţa a ziarului Naţional. Acela a fost momentul în care am lucrat în paralel în presa scrisă şi în cea audio, la mai multe posturi de radio, începând cu Europa FM şi terminând cu Mix FM. A venit apoi perioada în care mi-am dorit mai mult şi am continuat să fac şi televiziune, la Antena 1, iar apoi la B1TV. Însă presa scrisă a rămas, mereu, marea mea pasiune. Am ajuns redactor şef adjunct la Observator de Constanţa, unde am rămas mai bine de 10 ani. Apoi am stabilit că ajunge cu genul acesta de muncă în care îţi neglizeji familia, că este cazul să fac altceva. Şi am devenit PR! După 5 ani, mi-am reamintit că doar presa mă satisface din toate punctele de vedere! Motiv pentru care ... iată-mă!

Advertisement





Despre Noi

Știri și investigații din județul Constanța.
Aici găsiți subiectele care contează.

Asociația Puterea Civică

Forma legală: ONG/Asociație
Cod de Identificare Fiscală: 24860568

Adresa: Constanța, Bd. IC Brătianu nr. 48, Bl. G29 (Complex Intim), Et. 1, Biroul 7.

Telefon: 0241.625.564

E-mail: ordinea.ro@gmail.com




Copyright © 2018 Ordinea.RO - Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Administrat, Implementat, Optimizat de Takmate Solutions