Conecteaza-te cu noi

Politica

Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe: „România reușește să se împrumute mai ieftin – mai puțină presiune pe finanțare“

Published

on

alexandru nazare

La finalul lunii februarie, România a atras 4,7 miliarde de euro de pe piețele financiare internaționale, în prima emisiune de euroobligațiuni din 2026, a anunțat ministrul de Finanțe, Alexandru Năzare. Operațiunea a avut loc cu doar două zile înainte ca tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu să ducă la creșterea costurilor de finanțare pe piețele globale, arată sursa citată.

„Interesul investitorilor a fost de peste trei ori mai mare decât suma pe care statul a dorit să o împrumute, ceea ce ne-a permis să obținem costuri mai mici decât la emisiunile similare din 2025.

De exemplu:

➡️ la începutul lui 2025, România se împrumuta în euro la 5,29% pentru 5 ani;

➡️ în 2026, pentru o maturitate mai lungă, de 7 ani, randamentul a scăzut la 4,64%.

Și în dolari costurile de finanțare s-au redus semnificativ:

➡️ de la 7,55% pentru 12 ani în 2025

➡️ la 5,75% pentru 10 ani în emisiunea din acest an.

Practic, România a reușit să își reducă rapid costurile de împrumut, într-un context internațional care între timp a devenit mult mai tensionat.

Cererea foarte mare din partea investitorilor și dobânzile mai mici ne permit să acoperim deja aproape jumătate din necesarul de finanțare externă pentru 2026, în condiții mult mai bune pentru România.

Începem astfel anul dintr-o poziție financiară solidă, cu o parte semnificativă a finanțării pentru 2026 deja asigurată.“, a mai spus Alexandru Năzare.

imprumut

 

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Advertisement





Despre Noi

Știri și investigații din județul Constanța.
Aici găsiți subiectele care contează.

Asociația Puterea Civică

Forma legală: ONG/Asociație
Cod de Identificare Fiscală: 24860568

Adresa: Constanța, Bd. IC Brătianu nr. 48, Bl. G29 (Complex Intim), Et. 1, Biroul 7.

Telefon: 0241.625.564

E-mail: ordinea.ro@gmail.com




Copyright © 2018 Ordinea.RO - Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Administrat, Implementat, Optimizat de Takmate Solutions