Conecteaza-te cu noi

Actual

Conducerea SCJU Constanța respinge acuzațiile referitoare la ”obligativitatea” semnării unor contracte de voluntariat de către medicii rezidenți

Published

on

spital judetean

Astăzi, 25 iunie, reprezentanții Spitalului județean Constanța au transmis un comunicat de presă prin intermediul căruia fac mai multe clarificări  privind regimul contractelor de voluntariat din cadrul SJU Constanța și dezmint acuzațiile care au apărut în mediul online.

Spitalul respinge acuzațiile de presiune sau exploatare

Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sf. Apostol Andrei” Constanța (SCJU) dorește să combată ferm și să clarifice dezinformările și instigările apărute recent în spațiul online cu privire la statutul medicilor rezidenți și așa-zisa „obligativitate” a semnării unor contracte de voluntariat.

Potrivit purtătorului de cuvânt al instituției, Crina Kibedi, spitaul respinge categoric acuzațiile de presiune sau exploatare. Aceste afirmații sunt nu doar nefondate, ci și de natură să dezinformeze publicul și să destabilizeze climatul de încredere din cadrul unității medicale.

În vederea unei corecte informări a opiniei publice, SCJU precizează următoarele:

Voluntariatul reprezintă o opțiune personală: Activitățile de voluntariat din cadrul SCJU Constanța se adresează exclusiv acelor medici rezidenți sau altor profesioniști care își exprimă în mod liber, expres și necondiționat dorința de a furniza servicii medicale suplimentare ori de a-și completa și consolida cunoștințele medicale direct la patul bolnavului, în afara orelor de program obligatorii.

Respectarea legislației în vigoare: SCJU Constanța respectă cu strictețe legislația națională, inclusiv ordinele Ministerului Sănătății privind salarizarea gărzilor obligatorii efectuate de medicii rezidenți în afara programului normal de lucru. Voluntariatul nu înlocuiește și nu va înlocui niciodată activitatea normată și remunerată conform legii.

Scop educațional și profesional: Aceste stagii de voluntariat opționale vin în întâmpinarea tinerilor medici care doresc o expunere clinică sporită și o acumulare rapidă de experiență practică, într-un mediu spitalicesc de urgență, oferindu-le cadrul legal pentru a face acest lucru în siguranță.

”Considerăm că transformarea unui instrument de dezvoltare profesională și de solidaritate medicală într-un subiect de scandal politic sau online este o acțiune profund imorală la adresa corpului medical.

Conducerea SCJU Constanța rămâne deschisă unui dialog transparent cu toți medicii rezidenți și partenerii sociali, asigurându-i pe pacienți că actul medical se desfășoară în condiții de maximă legalitate, profesionalism și respect pentru drepturile muncii.”, a conchis Crina Kibedi.

De la ce au pornit aceste acuzații 

În cursul zilei de astăzi, dr. Ciprian Maxim, absolvent al Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași, a postat un text pe pagina sa de socializare, potrivit căruia mai mulți medici i-au semnalat că spitalul le cere să semneze cereri de voluntariat. El a precizat acesta nu este voluntariat, ci exploatare.

Iată postarea sa:

”Exploatare sistematică a rezidenților la Spitalul Județean de Urgență Constanța. Ajunge!

Mai mulți medici rezidenți mi-au semnalat că spitalul le cere, prin presiune, să semneze până la 1 iulie cereri de „voluntariat” pentru gărzi. Practic, li se impune să presteze muncă medicală suplimentară fără plată, sub amenințarea implicită a consecințelor.

Documentul oficial al spitalului este folosit ca instrument pentru a obține forță de muncă gratuită. Acest lucru se întâmplă în pofida Ordinului Ministerului Sănătății nr. 1.077/2026, care prevede clar și explicit plata gărzilor efectuate de rezidenți în afara programului normal:

„Medicii rezidenţi care efectuează gărzi în afara programului normal de lucru sunt salarizaţi pentru această activitate de către unitatea sanitară.” (Art. 33 alin. 4)

Aceasta nu este voluntariat, este exploatare. Legea 78/2014 interzice folosirea voluntariatului pentru a masca muncă plătită. Presiunea exercitată asupra tinerilor medici este abuzivă, imorală și, cel mai probabil, ilegală.

După scandalul din iarna acestui an, când zeci de procente din personalul medical (inclusiv rezidenți) erau scutiți de gărzi, conducerea spitalului a ales soluția cea mai comodă: să transforme rezidenții în sclavi moderni, care lucrează gratis pentru a acoperi propriile deficiențe de management.

Condamn cu fermitate aceste practici.

Conducerea SJU Constanța trebuie înceteze imediat orice formă de presiune asupra rezidenților și să respecte legea. Se impune ca Ministerului Sănătății să efectueze controale urgente și să sancționeze orice încălcare a Ordinului 1.077/2026.

Colegiul Medicilor să coboare de pe scene festive și să se implice în problemele rezidenților nu doar la nivel de constatare mioritică. „Am luat act, am mai făcut o pozică”.

Rezidenții nu sunt carne de tun medicală. Ei merită respect, condiții decente de muncă și plată corectă pentru efortul depus. Sistemul sanitar românesc nu se repară prin exploatarea celor mai tineri, ci prin respectarea legii și a demnității profesionale.

Este timpul ca aceste abuzuri să înceteze.”, a conchis dr. Maxim.

 

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Am devenit jurnalist în urmă cu foarte mulţi ani, pe la începutul lui 1992. Era dificil, pentru că lumea era avidă de informaţii, iar adunarea acestora presupunea foarte multă muncă. Redacţia ziarului Telegraf a constituit lansarea mea în presă, iar viaţa mea personală a devenit extrem de simplă: lucram de dimineaţa până în cursul nopţii. După vreo 6 ani, timp în care am început să fac şi televiziune, la TV Neptun, am decis să plec la subredacţia de Constanţa a ziarului Naţional. Acela a fost momentul în care am lucrat în paralel în presa scrisă şi în cea audio, la mai multe posturi de radio, începând cu Europa FM şi terminând cu Mix FM. A venit apoi perioada în care mi-am dorit mai mult şi am continuat să fac şi televiziune, la Antena 1, iar apoi la B1TV. Însă presa scrisă a rămas, mereu, marea mea pasiune. Am ajuns redactor şef adjunct la Observator de Constanţa, unde am rămas mai bine de 10 ani. Apoi am stabilit că ajunge cu genul acesta de muncă în care îţi neglizeji familia, că este cazul să fac altceva. Şi am devenit PR! După 5 ani, mi-am reamintit că doar presa mă satisface din toate punctele de vedere! Motiv pentru care ... iată-mă!

Advertisement





Despre Noi

Știri și investigații din județul Constanța.
Aici găsiți subiectele care contează.

Asociația Puterea Civică

Forma legală: ONG/Asociație
Cod de Identificare Fiscală: 24860568

Adresa: Constanța, Bd. IC Brătianu nr. 48, Bl. G29 (Complex Intim), Et. 1, Biroul 7.

Telefon: 0241.625.564

E-mail: ordinea.ro@gmail.com




Copyright © 2018 Ordinea.RO - Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Administrat, Implementat, Optimizat de Takmate Solutions