Astăzi, 25 iunie, marcăm Ziua Internațională a Navigatorului. Cu acest prilej, reprezentanții Sindicatului Liber al Navigatorilor, alături de Seamens Club Constanța și de Centrul internațional pentru navigatori din Agigea au vizitat navele aflate în Portul Constanța și au felicitat personal navigatorii aflați de serviciu. Le-au dus și tort…
Potrivit SLN, aceasta este o zi în care lumea ar trebui să se oprească o clipă în semn de recunostință pentru navigatorii. Prin activitatea lor, navigatorii din toată lumea mentin comerțul mondial în mișcare dar preiau și toate riscurile.
Carrying world trade. Carrying the risks
Vezi ce mesaj a transmis Sindicatului Liber al Navigatorilor
”Navigatorii transportă 90% din mărfurile planetei, alimente, medicamente, combustibil, haine…. Tot ce folosești tu zilnic a trecut la un moment dat prin ”mâinile” unui navigator. Dar odată cu această responsabilitatea vin și riscurile: luni de zile departe de familie, înfruntă vreme extremă, navigă prin zone de război sau cu pericol de piraterie, oboseală cronică și contracte care nu respectă întotdeauna munca depusă. ITF, sindicatele, Sindicatul Liber al Navigatorilor, serviciile pentru bunăstarea navigatorilor sunt aici pentru un motiv simplu: niciun navigator să nu ducă singur aceste riscuri. Luptăm pentru salarii plătite la timp, pentru condiții decente la bord, pentru repatriere corectă, pentru respectarea contractelor de muncă și bunăstarea navigatorilor. Atunci când spui “decizia mea e finală”, să ai pe cineva în spate care să te susțină. Anul acesta, mesajul nostru către companii e simplu: respectați oamenii din spatele cifrelor. Iar mesajul nostru către navigatori: nu sunteți invizibili, munca voastră contează, drepturile voastre contează. La mulți ani tuturor marinarilor români și din toată lumea! Cer senin și vânt din pupa!”, a precizat Adrian Mihălcioiu, lider al SLN Constanța.