În cadrul unei conferințe de presă, desfășurată în incinta Bazei Aeriene 57 Mihail Kogălniceanu, a fost anunțată oficial organizarea celei de-a patra ediții a Black Sea Air Show – Constanța 2025. Evenimentul din acest an va avea loc pe data de 2 august, cu începere de la ora 14.00, fiind găzduit și organizat de Aeroportul Internațional Mihail Kogălniceanu Constanța, cu sprijinul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, în parteneriat cu Forţele Aeriene Române, prin Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu, Aeroclubul României, Primăria comunei Mihail Kogălniceanu și organizatorul de evenimente Eventiland Constanța.
În fața reprezentanților mass-media s-au aflat: Bogdan Ionuț Artagea – director general S.N. AIMKC S.A., General de flotilă aeriană Nicolae Crețu – comandantul Bazei 57 Aeriene „Căpitan Aviator Constantin Cantacuzino” Mihail Kogălniceanu, George Rotaru – director general Aeroclubul României, Raluca Boghiu – reprezentant al primăriei comunei Mihail Kogălniceanu, și Ionuț Barbu – din partea Eventiland, organizator Black Sea Air Show – Constanța 2025.
Devenit tradiție, evenimentul aviatic de la Mihail Kogălniceanu reprezintă un punct de atracție pentru sezonul estival pe litoralul Mării Negre și promite, și în acest an, un spectacol aerian de excepție, la care își vor aduce contribuția piloții militari și civili, aparate de zbor de ultimă generație, baloane de aer cald, precum și numeroase surprize ce vor fi pregătite la sol de către organizatori.
Bogdan Ionuț Artagea – director general S.N. AIMKC S.A.: „Show-ul aviatic din acest an se va desfășura pe data de 2 august, cu începere de la orele 14:00, când vom începe primirea spectatorilor. Spectacolul propriu-zis va începe la ora 16:00 și va continua până după apus. Așteptăm cu brațele deschise, și în acest an, un număr mare de spectatori și sperăm că se vor simți bine. După experiența de anul trecut, când publicul a fost evident mult mai interesat de spectacolul aviatic din aer și de la sol și mai puțin de spectacolul artistic, în acest an nu vom avea niciun show muzical, spectacolul urmând a fi cel oferit în aer de către piloții militari și civili, dar și la sol unde spectatorii vor putea să admire exponatele militare și civile din expoziția statică”.
General de flotilă aeriană Nicolae Crețu – comandantul Bazei 57 Aeriene „Căpitan Aviator Constantin Cantacuzino” Mihail Kogălniceanu: „Doresc să mulțumesc domnului director, în calitate de organizator al evenimentului, pentru că ne invită și în acest an, Forțele Aeriene Române, prin Baza 57 Aeriană, să contribuim la show-ul aviatic pentru spectatorii pe care îi așteptăm în număr cât mai mare. Noi, ca structură, forțele armate, suntem o structură conservatoare. Forțele aeriene ale României se află în plin proces de modernizare, dar vom veni cu lucruri noi, cu tehnică nouă și vom crea încă un rând de amintiri plăcute spectatorilor. Forțele aeriene se transformă de la an la an și dorim să creăm tinerilor un set de valori, iar mesajul nostru să ajungă la tânara generație de piloți militari. În numele șefului Forțelor Aeriene Române, general locotenent Leonard-Gabriel Baraboi, le mulțumim celor peste 19.000 de spectatori de anul trecut și sperăm că vor reveni și în acest an, că și-au rezervat ziua de 2 august pentru a veni la show-ul aviatic de la Aeroportul Internațional Mihail Kogălniceanu, noi vom fi aici pentru ei, pentru publicul larg, alături de colegii din aviația civilă, să ne vedeți, să ne cunoașteți, să vedeți dacă am mai crescut, să vedeți dacă am mai întinerit personalul, dacă am mai consolidat capabilitățile forțelor aeriene”.
George Rotaru – director general Aeroclubul României: „Mă bucur întotdeauna să revin la Aeroportul Mihail Kogălniceanu și la Baza 57 Aeriană. Trebuie să apreciem determinarea acestor două instituții pentru organizarea unui eveniment aeronautic, care promovează acest domeniu și care face tinerii să vină către aviația civilă și cea militară. Nu este deloc ușor să organizezi an de an un eveniment aeronautic, dar anul acesta ne străduim să avem un eveniment mai bogat, mai plin de evoluții față de anii anteriori. Comitetul de organizare și-a propus să ridice nivelul de la an la an, iar Aeroclubul României se bucură că face parte din această echipă și, ca în fiecare an, va participa cu echipele reprezentative. Șoimii României vor evolua cu o formație de cinci avioane, vom avea și formația de trei avioane ultraușoare care va avea și efecte pirotehnice, vom avea parașutiștii, o expoziție statică bogată, cu multe aeronave, precum și baloane cu aer cald. Alături de noi vor fi colegii de la Școala Superioară de Aviație Civilă și vă asigurăm că va fi un spectacol”.
Raluca Boghiu – reprezentant al primăriei comunei Mihail Kogălniceanu: „Bine v-am găsit aici, la lansarea unui eveniment devenit deja tradiție pentru comunitatea noastră. În calitate de reprezentant al primăriei comunei Mihail Kogălniceanu, suntem onorați să fim din nou parteneri și susținători activi ai acestui eveniment, care aduce laolaltă mii de oameni, locuitori, turiști, pasionați de aviație și familii întregi. Este un prilej perfect să arătăm ce este colaborarea între instituții, dar și între oamenii care iubesc această comunitate. În data de 2 august, invităm pe toată lumea să admirăm spectacolul aviatic, dar mai ales să arătăm că Mihail Kogălniceanu este o comunitate vie, deschisă și orientată spre mai bine”.
Ionuț Barbu – din partea Eventiland, organizator Black Sea Air Show – Constanța 2025: „Ne bucurăm să avem continuitate. Anul acesta reușim să avem planuri mai mari și suntem sută la sută determinați să le punem în practică, în așa fel încât evenimentul să fie unul mai bun ca anul trecut și spectacolul să fie mai plăcut pentru spectatorii care vor veni. Suntem pregătiți pentru a acomoda un număr de 25.000 de spectatori, iar pe lângă spectacolul aviatic în sine vor exista multe pregătiri și din partea partenerilor pe care îi vom avea la sol, fie că vorbim despre zona de food, de zona de merchandising, iar publicul, fie că vorbim despre constănțeni sau turiști, va aprecia spectacolul pe care îl punem în practică”.