Conecteaza-te cu noi

Administratie

Cocargeanu, despre reabilitarea Teatrului de Stat din Constanța: „O viziune arhitecturală încremenită în epoca planurilor cincinale“

Published

on

teatrul de stat constanta

Reabilitarea Teatrului de Stat din Constanța (fost Fantasio) a stârnit diverse comentarii în spațiul public, în special din cauza valorii uriașe, în comparație cu rezultatul lucrărilor. Printre cei care consideră că sunt prea mulți bani cheltuiți pentru o astfel de lucrare se numără și liderul consilierilor locali ai USR, Florin Cocargeanu, care spune într-un comentariu pe Facebook: O renovare de 23 de milioane și o lecție despre cum să ratezi șansa de a face istorie.

„Cu surle, trâmbițe și un deget ridicat spre tavan, primarul Vergil Chițac a inaugurat, cu mândrie vizibilă, noul Teatru de Stat Constanța. Renovarea a costat nu mai puțin de 23 de milioane de lei, iar rezultatul este o combinație bizară de beton proaspăt și viziune arhitecturală încremenită în epoca planurilor cincinale. Dacă nu știam că e anul 2025, am fi crezut că suntem în plină reconstrucție a orașului socialist model.

Clădirea, în loc să inspire, pare că se prelinge în peisajul urban fără vlagă, cu un aer de cămin cultural rural, lustruit cât să dea bine în poze.

În timpul lucrărilor, echipele au găsit vestigii ale vechii cetăți Tomis, o descoperire arheologică care, în orice alt colț de lume civilizată, ar fi stârnit efervescență, planuri de conservare, spații de expunere integrate și campanii culturale. La Constanța, însă, zidurile au fost rapid acoperite, de parcă ar fi fost o greșeală de construcție care deranja ritmul șantierului.

Decizia de a le îngropa este emblematică pentru o administrație care pare mai interesată de bifarea obiectivelor dintr-un caiet de sarcini decât de valorificarea identității urbane. În loc să transforme teatrul într-un reper cultural, primarul Chițac a livrat un proiect finalizat, dar fără poveste, fără suflet, fără viziune.

Constănțenii merită mai mult decât o fațadă nouă și un discurs festiv. Merită un oraș care își respectă trecutul și îl integrează în prezent, care construiește cu sens și nu doar cu bugete aprobate. Teatrul ar fi putut deveni un simbol viu al legăturii dintre artă și istorie. În schimb, rămâne, deocamdată, doar o clădire nouă într-un oraș vechi.“, a declarat Florin Cocargeanu.

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Advertisement





Despre Noi

Știri și investigații din județul Constanța.
Aici găsiți subiectele care contează.

Asociația Puterea Civică

Forma legală: ONG/Asociație
Cod de Identificare Fiscală: 24860568

Adresa: Constanța, Bd. IC Brătianu nr. 48, Bl. G29 (Complex Intim), Et. 1, Biroul 7.

Telefon: 0241.625.564

E-mail: ordinea.ro@gmail.com




Copyright © 2018 Ordinea.RO - Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Administrat, Implementat, Optimizat de Takmate Solutions