Astăzi, 23 iulie, în jurul orei 6.55, polițiștii Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la producerea unui accident rutier, la intersecția Autostrăzilor A4 cu A2 (km 15+300 metri).
Deplasați la fața locului, polițiștii au constatat faptul că cele sesizate se confirmă, fiind vorba despre un autoturism, condus de un bărbat, de 44 de ani, care circula dinspre orașul Ovidiu către comuna Agigea.
”Din primele cercetări a reieșit faptul că, din cauza unor preocupări de natură să-i distrage atenția, bărbatul în cauză ar fi pierdut controlul asupra direcției de mers și ar fi intrat în coliziune cu parapetul de pe partea dreaptă a drumului.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală ușoară a 4 persoane, dintre care 2 minori, cu vârsta de 7, respectiv 12 ani.”, au precizat reprezentanții Biroului de presă al IPJ Constanța.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,13 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Traficul rutier nu a fost restricționat sau blocat.
În cauză, polițiștii continuă cercetările.
Foto: Ilustrativ