Conecteaza-te cu noi

Politica

Guvernul modifică Legea privind pregătirea populației pentru apărare. Se introduce un nou concept de „soldat/gradat voluntar în termen”

Published

on

militari Capu Midia

Guvernul a adoptat, astăzi, un proiect de lege pentru modificarea şi completarea Legii nr. 446/2006 privind pregătirea populației pentru apărare.

Proiectul de lege creează cadrul legal pentru îndeplinirea pe timp de pace, în mod voluntar, a serviciului militar activ de către cetățenii care doresc să aibă o pregătire militară, prin introducerea unui nou concept de „soldat/gradat voluntar în termen”.

Această inițiativă demonstrează o abordare proactivă în diversificarea căilor de formare a rezervei.

Principalele elemente definitorii pentru noul concept:

– este o nouă formă de îndeplinire pe bază de voluntariat a serviciului militar activ pe timp de pace;

– se adresează tuturor cetățenilor români, bărbați şi femei, cu domiciliul stabil în România, cu vârste cuprinse între 18 şi 35 de ani, care nu au îndeplinit alte forme ale serviciului militar;

– constă în participarea la un program de pregătire militară de bază, cu durata de până la 4 luni;

– pe timpul participării la programul de pregătire militară de bază, participanții beneficiază gratuit de cazare, drepturi de echipare şi de hrană, asistență medicală și medicamente, precum și de o soldă lunară aferentă funcției de soldat;

– după finalizarea programului de pregătire militară de bază, participanții primesc o indemnizație de 3 câștiguri salariale medii brute (aprox. 9.000 lei x 3 luni = 27.000 lei) utilizate la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat aferente anului pentru care se face plata, sunt luați în evidență de către centrele militare și se introduc în rezerva operațională.

Această nouă formă de pregătire nu va înlocui serviciul militar în calitate de rezervist voluntar, ci vine în completare, ca o formă distinctă.

– În categoria rezerviști se introduc și cetățenii români care au avut calitatea de polițist sau polițist de penitenciare;

– Se introduce termenul de „recrut”, pentru a defini cetățenii care au parcurs procesul de recrutare pentru îndeplinirea serviciului militar, în calitate de militar în termen și au fost declarați apți pentru serviciul militar

Această diversificare a opțiunilor de serviciu militar voluntar este esențială pentru a construi o rezervă de mobilizare mai robustă și mai adaptabilă la nevoile de securitate actuale și viitoare.

Proiectul de lege, adoptat de Guvern, va fi transmis Parlamentului, cu solicitarea de a fi dezbătut și aprobat în procedură de urgență.

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Advertisement





Despre Noi

Știri și investigații din județul Constanța.
Aici găsiți subiectele care contează.

Asociația Puterea Civică

Forma legală: ONG/Asociație
Cod de Identificare Fiscală: 24860568

Adresa: Constanța, Bd. IC Brătianu nr. 48, Bl. G29 (Complex Intim), Et. 1, Biroul 7.

Telefon: 0241.625.564

E-mail: ordinea.ro@gmail.com




Copyright © 2018 Ordinea.RO - Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Administrat, Implementat, Optimizat de Takmate Solutions