În perioada 25 – 28 decembrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța au desfășurat o acțiune pentru prevenirea accidentelor cauzate de conducătorii auto aflați sub influența alcoolului sau a altor substanțe psihoactive.
Scopul acestor acțiuni, la care au participat peste 50 de polițiști, este promovarea unui comportament responsabil în trafic, cu mențiunea faptului că legislația rutieră are toleranță zero cu privire la conducerea vehiculelor sub influența alcoolului.
În urma activităților desfășurate, au fost efectuate 1.869 de testări alcooltest și au fost aplicate 13 sancțiuni contravenționale.
De asemenea, au fost constatate 7 infracțiuni de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului, în toate cauzele fiind întocmite dosare penale.
Valoarea sancțiunilor contravenționale este de peste 25.000 de lei.
”Pentru siguranța tuturor participanților la trafic, recomandăm conducătorilor auto să nu se urce la volan dacă au consumat băuturi alcoolice, indiferent de distanța pe care urmează să o parcurgă sau de cantitatea de alcool consumat.”, au precizat reprezentanții Biroului de presă al IPJ Constanța.