Primarul municipiului Craiova, Lia Olguţa Vasilescu, unul dintre cei mai influenţi social-democraţi, spune că nu are o problemă ca PSD să guverneze cu PNL, „nici măcar cu USR”. „Problema este cu domnul Ilie Bolojan, care este obişnuit ca la Oradea, vine şi să dea ordine, să nu ţină cont de absolut niciun fel de sfaturi, de absolut niciun fel de idei ale celorlalţi”, afirmă Vasilescu, adăugând că în şedinţele coaliţiei este „deranj” când PSD încearcă să îşi impună punctul de vedere.
Olguţa Vasilescu a fost întrebată, duminică, la România Tv, cât va rămâne PSD într-un guvern condus de Ilie Bolojan.
”Întrebarea dumneavoastră este foarte bine cum aţi pus-o, dacă stăm cu Bolojan la guvernare, pentru că problema nu este a PNL-ului, noi am mai guvernat cu PNL-ul, nici măcar a USR-ului, dacă vreţi. Problema este cu domnul Ilie Bolojan, care este obişnuit ca la Oradea, vine şi să dea ordine, să nu ţină cont de absolut niciun fel de sfaturi, de absolut niciun fel de idei ale celorlalţi. Este foarte complicată coaliţie în care este principalul partid de stânga, împreună cu două partide de dreapta şi un partid al minorităţilor. Situaţia este complicată pentru că fiecare are propriul program de guvernare şi atunci să armonizezi toate aceste programe într-unul singur nu este simplu deloc. Dar vedem cum vor decurge lucrurile în perioada următoare pentru a lua o decizie pentru că, aşa cum ştiţi şi dumneavoastră, la nivelul Partidului Social Democrat este o consultare în această perioadă, o consultare a primarilor în primul rând pentru a se vedea dacă PSD-ul mai rămâne sau nu mai rămâne la guvernare”, a răspuns Olguţa Vasilescu citat de news.ro.
Primăriţa Craiovei anunţă că „probabil în lunile următoare”, cel mai probabil după adoptarea legii bugetului de stat, PSD va decide dacă rămâne în Guvern, decizia fiind luată în urma consultării interne din partid.
Vasilescu susţine de asemenea că în şedinţele coaliţiei este „deranj” când PSD încearcă să îşi impună punctul de vedere.
„Nu aţi vrea să fiţi într-o şedinţă de coaliţie, să vedeţi cum se pun problemele acolo şi cât de mare este, până la urmă, deranjul de fiecare dată când PSD încearcă să îşi impună punctul de vedere”, a mai afirmat aceasta la postul de televiziune menţionat.