Conecteaza-te cu noi

Administratie

Orașul Ovidiu. George Scupra a inițiat un proiect de hotărâre privind eliminarea și reducerea unor taxe și impozite locale

Published

on

masuri fiscale primaria Ovidiu

George Scupra, primarul orașului Ovidiu,  a inițiat un proiect de hotărâre privind modificarea și eliminarea unor taxe și a cotelor adiționale privind impozitele și taxele locale, ca urmare a adoptarii OUG nr. 9/27.02.2026 după cum urmează:

În cadrul proiectului de hotărâre sunt propuse mai multe măsuri menite să reducă povara fiscală asupra cetățenilor și mediului economic local, începând cu luna în curs a anului fiscal 2026:

  • Eliminarea cotei adiționale de 15 %, aplicate impozitelor și taxelor locale pentru clădirile rezidențiale ale persoanelor fizice, pentru clădirile rezidențiale, mixte și nerezidențiale ale persoanelor juridice, precum și pentru terenurile intravilane cu construcții deținute de persoane fizice și juridice.
  • Eliminarea taxelor pentru eliberarea Certificatului de atestare fiscală, atât pentru persoane fizice, cât și pentru persoane juridice, indiferent dacă solicitarea este în regim normal sau de urgență.
  • Reducerea cu 50% a impozitului pe clădirea utilizată ca domiciliu pentru persoanele cu handicap grav sau pentru reprezentanții legali ai acestora, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere și întreținere persoane cu handicap grav.
  • Reducerea cu 25% a impozitului pe clădirea utilizată ca domiciliu pentru persoanele cu handicap accentuat sau reprezentanții legali ai acestora, în condiții similare.
  • Reducerea cu 50% a impozitului pentru un singur mijloc de transport cu capacitate cilindrică mai mică de 2.000 cmc, deținut de persoane cu handicap grav sau de reprezentanții legali ai acestora.
  • Reducerea cu 25% a impozitului pentru un singur mijloc de transport cu capacitate cilindrică mai mică de 2.000 cmc, deținut de persoane cu handicap accentuat sau de reprezentanții legali ai acestora.
  • Pentru contribuabilii care au achitat deja impozitele și taxele locale, sumele plătite în plus se restituie (cu solicitare scrisă) sau rămân să stingă debitele viitoare (din oficiu, fără a fi necesară solicitare scrisă), conform reglementărilor legale în vigoare.

„În urma ultimelor reglementări prevăzute prin Ordonanța de Urgență privind posibilitatea modificării unor taxe locale, precum și a cotelor de impozitare pentru clădiri și terenuri, am inițiat un proiect de hotărâre prin care propunem eliminarea și reducerea unor taxe și impozite locale aplicabile pe raza UAT Ovidiu.

Această decizie vine în contextul situației socio-economice dificile prin care trece România și, implicit, cetățenii orașului Ovidiu și ai localităților Poiana și Culmea. Gradul redus de colectare a impozitelor și taxelor locale până la data de 6 martie 2026, raportat la aceeași perioadă a anului 2025, reflectă presiunile economice cu care se confruntă comunitatea noastră.

Chiar dacă aceste măsuri vor avea ca efect diminuarea veniturilor la bugetul local, consider că pe primul loc trebuie să fie cetățeanul. Rolul administrației locale este să sprijine comunitatea, mai ales în momentele dificile, și să reducă pe cât posibil povara financiară asupra oamenilor.

În același timp, vreau să asigur cetățenii că vom continua proiectele de investiții aflate în derulare, atât din bugetul local, cât și din finanțări externe. Anul 2026 este unul complicat din punct de vedere social și economic, însă administrația locală rămâne determinată să mențină ritmul dezvoltării orașului.

Prioritatea noastră rămâne investiția în educație, dezvoltarea utilităților publice și crearea unui cadru favorabil pentru dezvoltarea economică a orașului Ovidiu prin atragerea de noi investitori. Cred cu tărie că doar prin echilibru între responsabilitatea bugetară și sprijinul acordat cetățenilor putem continua dezvoltarea comunității noastre.

Administrația locală rămâne deschisă dialogului și va continua să ia decizii în interesul direct al locuitorilor orașului Ovidiu și ai satelor Poiana și Culmea.”, a precizat George Scupra, primarul orașului Ovidiu.

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Am devenit jurnalist în urmă cu foarte mulţi ani, pe la începutul lui 1992. Era dificil, pentru că lumea era avidă de informaţii, iar adunarea acestora presupunea foarte multă muncă. Redacţia ziarului Telegraf a constituit lansarea mea în presă, iar viaţa mea personală a devenit extrem de simplă: lucram de dimineaţa până în cursul nopţii. După vreo 6 ani, timp în care am început să fac şi televiziune, la TV Neptun, am decis să plec la subredacţia de Constanţa a ziarului Naţional. Acela a fost momentul în care am lucrat în paralel în presa scrisă şi în cea audio, la mai multe posturi de radio, începând cu Europa FM şi terminând cu Mix FM. A venit apoi perioada în care mi-am dorit mai mult şi am continuat să fac şi televiziune, la Antena 1, iar apoi la B1TV. Însă presa scrisă a rămas, mereu, marea mea pasiune. Am ajuns redactor şef adjunct la Observator de Constanţa, unde am rămas mai bine de 10 ani. Apoi am stabilit că ajunge cu genul acesta de muncă în care îţi neglizeji familia, că este cazul să fac altceva. Şi am devenit PR! După 5 ani, mi-am reamintit că doar presa mă satisface din toate punctele de vedere! Motiv pentru care ... iată-mă!

Advertisement





Despre Noi

Știri și investigații din județul Constanța.
Aici găsiți subiectele care contează.

Asociația Puterea Civică

Forma legală: ONG/Asociație
Cod de Identificare Fiscală: 24860568

Adresa: Constanța, Bd. IC Brătianu nr. 48, Bl. G29 (Complex Intim), Et. 1, Biroul 7.

Telefon: 0241.625.564

E-mail: ordinea.ro@gmail.com




Copyright © 2018 Ordinea.RO - Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Administrat, Implementat, Optimizat de Takmate Solutions