Liderul AUR, George Simion, a anunțat că Guvernul Veștea nu va trece și că parlamentarii formațiunii nu vor vota. Cu toate astea, Simion lasă o portiță deschisă. Îl așteaptă pe Veștea „la discuții“. Președintele AUR a avut în conferință de presă un mesaj cu subînțeles: „Fără voturile AUR, Guvernul Veștea nu trece!“
„La fel cum toți cei 90 de parlamentari aur au votat pentru moțiunea de cenzură depusă de noi, inițiată de noi, nu mă interesează alte formațiuni politice ce au făcut, la fel, diseară, dacă va exista un vot pentru această guvernare, cu un premier care n-a venit să ne ceară susținerea, a zis că trebuie să facem noi din patriotism. Noi, într-adevăr, suntem un partid patriotic și putem da dovadă de patriotism, dar trebuie să ni se aducă argumente. Deci dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor aur. Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. La așteptăm la sediul partidului”, a mai spus Simion, citat de stiripesurse.ro.