AUR numește asta „vot de conștiință”. Noi îi spunem pe nume: un nou vot care ajută PSD. În Parlament nu contează ce spui la microfon. Contează pe ce buton apeși, spune senatorul de Constanța Remus Negoi.
„Sunt toate șansele ca AUR-iștii să voteze din nou cot la cot cu PSD. Cică nu e vot politic, cică este un vot de conștiință. Ia ziceți, domnilor de la AUR, cât costă votul vostru? V-ați sârguit cu PSD-iștii?? Halal conștiință! Păi o conștiință care se activează exact atunci când sistemul pesedist are nevoie de câteva voturi în plus. Cam aia e conștiința la voi. În opoziție sunteți revoluționari. La vot deveniți surprinzător de cooperanți. Păi dacă votezi pentru guvern, asumă-ți. Nu-i spune vot de conștiință, spune-i pe nume: încă un ajutor pe care voi de la AUR îl oferiți sistemului pe care il pretindeți că-l combateți.“, spune Remus Negoi.