Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat azi la RFI că cea mai probabilă formulă de Guvern ar fi un Cabinet PSD monocolor. În plus, el a afirmat că ”o mediere forțată” ar putea fi necesară și că alegerile anticipate nu pot fi organizate.
„Toată lumea vorbește de alegeri anticipate, eu exclud această variantă. Nu pot fi organizate și nu din cauza instinctului de supraviețuire a parlamentarilor. Pur și simplu, există o problemă politică: cât timp va sta România fără Parlament, după dizolvarea Parlamentului? O lună, două luni, trei luni, patru luni? În România, nu există posibilitatea să stai fără Parlament. În democrațiile parlamentare, lipsa Parlamentului nu există, logica constituțională nu lasă loc. Și dacă nu avem Parlament, ce vom avea? Pentru că nu vom avea nici Guvern. De aceea am ajunge la alegerile anticipate, că nu avem nici Guvern. Deci să nu ai Parlament, să nu ai Guvern. Parlamentul nu poate fi dizolvat așa, un pic, nu se pot da Parlamentului atribuții, cum e în cazul Guvernului, după moțiunea de cenzură, limitate. Deci nu avem o bază legală. Asta se poate reglementa prin lege. Constituția îți creează instituția alegerilor anticipate, dizolvarea Parlamentului, dar trebuie să ai o lege”., a declarat Kelemen Hunor.