Liderii PNL-USR și UDMR, Ilie Bolojan-Dominic Fritz-Kelemen Hunor, au avut astăzi o întâlnire, la Palatul Victoria, acolo unde au adoptat decizia comună de a susține ”principiul reciprocității”.
„De partea corectă a istoriei. Modernizarea României nu poate fi amânată încă o generație. România are nevoie de un guvern serios care continuă reformele și livrează pentru oameni. Suntem hotărâți să ne asumăm un guvern minoritar în formula PNL – USR – UDMR.“, spune Dominic Fritz, liderul USR.
Deputatul PNL Ionel Bogdan:
„PNL propune un 𝗔𝗰𝗼𝗿𝗱 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗥𝗼𝗺𝗮̂𝗻𝗶𝗮 bazat pe prioritățile urgente ale țării: implementarea 𝗣𝗡𝗥𝗥, atragerea 𝗳𝗼𝗻𝗱𝘂𝗿𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗲𝘂𝗿𝗼𝗽𝗲𝗻𝗲, 𝗿𝗲𝗳𝗼𝗿𝗺𝗲𝗹𝗲 necesare, 𝘀𝘁𝗮𝗯𝗶𝗹𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲𝗮 economică și continuarea 𝗶𝗻𝘃𝗲𝘀𝘁𝗶𝘁̦𝗶𝗶𝗹𝗼𝗿.
Acest acord trebuie să funcționeze pe baza unui principiu simplu: 𝗿𝗲𝗰𝗶𝗽𝗿𝗼𝗰𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲𝗮.
PNL, USR și UDMR vor propune președintelui Nicușor Dan o variantă de prim-ministru. PSD a propus propria variantă. Președintele Nicușor Dan trebuie să analizeze aceste opțiuni, în interesul României.
Cei care semnează 𝗔𝗰𝗼𝗿𝗱𝘂𝗹 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗥𝗼𝗺𝗮̂𝗻𝗶𝗮 trebuie să își asume și susținerea soluției propuse de președinte. Mai ales PSD, care este direct responsabil pentru criza politică. Termenii acordului trebuie să fie valabili reciproc și pentru unii și pentru ceilalți.
Dacă președintele va desemna un premier susținut de PSD, 𝘂𝗻 𝗲𝘃𝗲𝗻𝘁𝘂𝗮𝗹 𝘃𝗼𝘁 𝗱𝗲 𝗶̂𝗻𝘃𝗲𝘀𝘁𝗶𝗿𝗲 𝗻𝘂 𝘁𝗿𝗲𝗯𝘂𝗶𝗲 𝗰𝗼𝗻𝗳𝘂𝗻𝗱𝗮𝘁 𝗰𝘂 𝗽𝗮𝗿𝘁𝗶𝗰𝗶𝗽𝗮𝗿𝗲𝗮 𝗹𝗮 𝗴𝘂𝘃𝗲𝗿𝗻𝗮𝗿𝗲. Sunt două lucruri fundamental diferite. PNL rămâne în opoziție față de PSD.
Nu discutăm despre persoane, ci despre obiective. Nu despre funcții, ci despre reformele și măsurile de care România are nevoie urgentă.
Este momentul ca fiecare partid să își asume responsabilitatea pentru viitorul României.“