Conecteaza-te cu noi

Actual

Coliziune între o navă și o macara plutitoare în Portul Constanța. A fost instalat un baraj antipoluare

Published

on

port constanta

Ieri, 15 martie, a avut loc un accident  naval în Portul Constanța.

La ora 16.40, în timpul manevrei de acostare a navei SMS CARRERA în dana 84 din Portul Portul Constanța, s-a produs o coliziune cu macaraua plutitoare GEMINI 4, care se afla acostată.

În urma impactului, GEMINI 4 a suferit o gaură de apă.

Potrivit informațiilor furnizate de pilotul aflat la bordul navei SMS CARRERA, în timpul manevrei motorul principal nu a răspuns la comanda de „înapoi”.

Imediat după producerea incidentului, la fața locului au fost mobilizate navele Centaur 1 și Mercur 306, precum și o barjă de 3.000 de tone. Echipajele acestora au intevenit cu pompe submersibile pentru evacuarea apei.

”A fost notificată Administrația Porturilor Maritime Constanța, care a dispus instalarea unui baraj antipoluare în zona incidentului, ca măsură preventivă pentru protecția mediului.

În acest moment împingătoarele și barja menționate mai sus se află în asistență, iar macaraua este stabilă. Macaraua urmează să fie dusă în Șantierul Naval pentru reparații. Investigațiile sunt în curs de desfășurare pentru determinarea exactă a cauzelor producerii incidentului.”, a precizat conducerea Autorității Navale Române.

 

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Am devenit jurnalist în urmă cu foarte mulţi ani, pe la începutul lui 1992. Era dificil, pentru că lumea era avidă de informaţii, iar adunarea acestora presupunea foarte multă muncă. Redacţia ziarului Telegraf a constituit lansarea mea în presă, iar viaţa mea personală a devenit extrem de simplă: lucram de dimineaţa până în cursul nopţii. După vreo 6 ani, timp în care am început să fac şi televiziune, la TV Neptun, am decis să plec la subredacţia de Constanţa a ziarului Naţional. Acela a fost momentul în care am lucrat în paralel în presa scrisă şi în cea audio, la mai multe posturi de radio, începând cu Europa FM şi terminând cu Mix FM. A venit apoi perioada în care mi-am dorit mai mult şi am continuat să fac şi televiziune, la Antena 1, iar apoi la B1TV. Însă presa scrisă a rămas, mereu, marea mea pasiune. Am ajuns redactor şef adjunct la Observator de Constanţa, unde am rămas mai bine de 10 ani. Apoi am stabilit că ajunge cu genul acesta de muncă în care îţi neglizeji familia, că este cazul să fac altceva. Şi am devenit PR! După 5 ani, mi-am reamintit că doar presa mă satisface din toate punctele de vedere! Motiv pentru care ... iată-mă!

Advertisement





Despre Noi

Știri și investigații din județul Constanța.
Aici găsiți subiectele care contează.

Asociația Puterea Civică

Forma legală: ONG/Asociație
Cod de Identificare Fiscală: 24860568

Adresa: Constanța, Bd. IC Brătianu nr. 48, Bl. G29 (Complex Intim), Et. 1, Biroul 7.

Telefon: 0241.625.564

E-mail: ordinea.ro@gmail.com




Copyright © 2018 Ordinea.RO - Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Administrat, Implementat, Optimizat de Takmate Solutions