Conecteaza-te cu noi

Politica

Fritz cere PSD-ului să nu plece de la guvernare cu mâinile goale: să-și ia și amantele și piloșii din posturi

Published

on

dominic fritz

Dominic Fritz, președintele USR, reiterează decizia USR de a continua munca în Guvernul Bolojan și subliniază că, pentru USR, este extrem de important ca România să nu piardă cele 10 miliarde de euro din PNRR și cele 16 miliarde de euro din programul SAFE. Iar dacă PSD face pasul în afara guvernării, ne așteptăm să-și retragă și toți oamenii, începând cu miniștri, secretari de stat și prefecți și până la sinecurile și pilele înscăunate în ultimii 35 de ani.

„În ședința cu toți parlamentarii USR, ne-am exprimat încă o dată voința fermă de a continua munca importantă pentru români în această guvernare, chiar dacă PSD dezertează din acest guvern. Susținerea noastră pentru premierul Bolojan nu vine dintr-un entuziasm de moment, ci este fondată pe lupta USR – de când ne-am înființat, acum 10 ani – pentru reforma statului român. Ea se bazează și pe munca miniștrilor USR, care s-au luptat în ultimele 10 luni pentru o funcționare mai bună a instituțiilor publice, împotriva rețelelor de corupție și pentru un trai mai bun al românilor. Această poziție este consecventă și nu se poate negocia”, a declarat Dominic Fritz.

Președintele USR a precizat că, dacă face un pas în afara acestei guvernări și spre AUR, PSD ar trebui să-și asume decizia până la capăt și să-și retragă toți oamenii puși în ultimii 35 de ani peste tot, inclusiv sinecurile, amantele, pilele.

„Să-și asume până la capăt că nu mai vor să guverneze. Pentru USR este extrem de important ca România să nu piardă cele 10 miliarde de euro din PNRR – și aici mai sunt reforme de făcut – și cele 16 miliarde de euro din programul SAFE – unde contractele trebuie semnate până la finalul lunii mai. Este un calendar de parcurs. Sper să nu vedem o trădare națională și o tergiversare a acestui calendar, astfel încât să nu pierdem aceste credite extrem de importante pentru înzestrarea armatei și pentru economia locală, pentru că o bună parte din acești bani se întorc în România și creează locuri de muncă. Pentru USR este importantă și promisiunea făcută la începutul guvernării, aceea că vor urma reforme reale. PSD, din păcate, fix acum, când trebuia să se țină de această promisiune, dezertează”, a adăugat Dominic Fritz.

Președintele USR a mai precizat că USR nu va accepta să fie „roată de rezervă”, iar parlamentarii USR nu vor fi „ridicători de mâini” pentru o reconstrucție a Guvernului Ciolacu-Ciucă cu alte nume.

 

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Advertisement





Despre Noi

Știri și investigații din județul Constanța.
Aici găsiți subiectele care contează.

Asociația Puterea Civică

Forma legală: ONG/Asociație
Cod de Identificare Fiscală: 24860568

Adresa: Constanța, Bd. IC Brătianu nr. 48, Bl. G29 (Complex Intim), Et. 1, Biroul 7.

Telefon: 0241.625.564

E-mail: ordinea.ro@gmail.com




Copyright © 2018 Ordinea.RO - Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Administrat, Implementat, Optimizat de Takmate Solutions