Conecteaza-te cu noi
SEAS2026

Politica

George Simion anunță mobilizarea pentru alegeri anticipate și suspendarea președintelui Nicușor Dan

Published

on

Nicusor Dan George Simion

Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat marţi că liderii deputaţilor şi senatorilor AUR, Mihai Enache şi Petrişor Peiu, au fost împuterniciţi să poarte discuţii cu toate celelalte partide din Parlament pentru a ajunge cât mai repede la alegeri şi la un guvern stabil, el arătând că preşedintele Nicuşor Dan este pe zi ce trece tot mai pasibil de suspendare şi demitere.

”Atitudinea lui Nicuşor Dan faţă de această criză pe care el a creat-o nu este de natură a ne linişti, ba chiar deloc. Suntem în a 84-a zi în care România nu are guvern. Este dovada supremă a iresponsabilităţii lui Nicuşor Dan şi e o încălcare gravă a Constituţiei. Dacă sunt unii şi alţii care iau apărarea lui Nicuşor Dan şi spun că nu există motive pentru care să fie suspendat, putem să le răspundem cu numărul de zile de când dânsul nu se învredniceşte să îşi facă datoria constituţională şi să propună Parlamentului un nume de premier”, a declarat preşedintele AUR într-o conferinţă de presă.

”Nu cred că s-au gândit cei care au scris Constituţia României că va veni vreodată cineva la Palatul Cotroceni să-şi închipuie că poate să amâne, sine die, nominalizarea unui premier”, a mai spus liderul AUR, precizând că ”Nicuşor Dan, pe zi ce trece devine tot mai pasibil de procesul constituţional democratic de suspendare şi apoi demitere”.

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Activitatea mea profesională nu este una complicată. Am descoperit frumusețea textului jurnalistic în 2002 în redacția cotidianului “Replica de Constanța”, unde am fost redactor timp de 5 ani și jumătate, după care am ales ca întrebările incomode pe departamentul Politică / Administrație să le adresez din redacția unui alt important cotidian constănțean. “Observator de Constanța” a fost pentru 8 ani locul unde m-am dezvoltat profesional, am cunoscut oameni din toate categoriile sociale și am primit aprecieri pentru fiecare efort depus. În 2015, am ales întreruperea activității pentru a mă alătura unei echipe de campanie electorală pentru alegerile locale din vara lui 2016. Experiența a fost interesantă, însă dorul de tastele laptopului unde-mi scriam materialele de presă nu m-au lăsat să-mi doresc o carieră în administrație. Așa am ales “Ordinea.ro”!

Advertisement





Despre Noi

Știri și investigații din județul Constanța.
Aici găsiți subiectele care contează.

Asociația Puterea Civică

Forma legală: ONG/Asociație
Cod de Identificare Fiscală: 24860568

Adresa: Constanța, Bd. IC Brătianu nr. 48, Bl. G29 (Complex Intim), Et. 1, Biroul 7.

Telefon: 0241.625.564

E-mail: ordinea.ro@gmail.com




Copyright © 2018 Ordinea.RO - Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Administrat, Implementat, Optimizat de Takmate Solutions