Primarul Constanței, Vergil Chițac, propune consilierilor locali aprobarea contractării unui nou împrumut de maximum 50 de milioane de lei, pe cinci ani, pentru a asigura căldură în apartamente în acest sezon.
„Art. 1 Se aprobă contractarea de la Ministerul Finanțelor a unui împrumut din venituri din privatizare, în valoare de maximum 50.000.000lei, cu o maturitate de maximum 5 ani.
Art. 2 Contractarea împrumutului prevăzut la art. 1 se face pentru finanțarea cheltuielilor necesare producerii, transportului, distribuției şi furnizării agentului termic, pentru sezonul rece 2025-2026, pentru plata facturilor restante şi acoperirea pierderilor induse de prestarea serviciului public de termoficare, pentru care va fi întocmită cererea pentru
autorizarea contractării împrumutului.
Art.3 Din bugetul local al Municipiului Constanța se asigură integral plata serviciului anual al datoriei publice locale aferent împrumutului prevăzut la art. 1.“, se arată în proiect.